Kursy KPP

KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY

          Celem kursu jest przeszkolenie Uczestników z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i nadanie im tytułu „RATOWNIKA”.
          W kursie mogą wziąć udział osoby zatrudnione lub będące członkami organizacji wymienionych w art.15 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym czyli: - strażacy zatrudnieni/pełniący służbę w Państwowej, Ochotniczej lub Wojskowej Straży Pożarnej, ratownicy WOPR, GOPR, TOPR, policjanci, żołnierze, straż graniczna oraz członkowie innych organizacji społecznych o profilu ratowniczym, jeśli zostały włączone do rejestru jednostek współpracujących z Systemem PRM. 
          Uczestnik kursu uzyskuje tytuł „RATOWNIKA” zgodnie z art.13 Ustawy z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niezbędne uprawnienia do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
     Podczas kursu szczególny nacisk kładziemy na zdobycie umiejętności praktycznych. Aż 41 godzin z 66 godzinnego kursu poświęcone jest na przeprowadzanie ćwiczeń praktycznych oraz symulacji akcji ratowniczych.
          Zajęcia prowadzone są w miejscu i czasie ustalonym wspólnie z grupą lub z zamawiającym. 
Koszt kursu ustalany jest indywidualnie. Termin kursu zostanie wyznaczony po zebraniu grupy.

Wymagania:
  • ✓ Ukończenie 18 roku życia,
  • ✓ Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
  • ✓ Aktualne badania lekarskie, brak przeciwwskazań zdrowotnych do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Centrum Transportu Medycznego E-MED zapewnia zaplecze multimedialne, materiały szkoleniowe oraz sprzęt zgodny z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym potrzebne do przeprowadzenia kursu. Nad całością czuwa wykwalifikowana i doświadczona kadra instruktorska, która w przystępny sposób przekazuje swoją wiedzę i umiejętności.

Każdy kurs KPP prowadzony jest w oparciu o decyzję administracyjną Wojewody Śląskiego i zakończony jest egzaminem państwowym i uzyskaniem tytułu „RATOWNIKA”.
Kurs KPP prowadzony jest w oparciu o ramowy program Ministerstwa Zdrowia.

 
KURS PRZYPOMINAJĄCY (RECERTYFIKACYJNY) KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY
 
Program kursu przypominającego (recertyfikacji) z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w dużej mierze pokrywa się z pełnym kursem. Jednak podczas recertyfikacji wszystkie 16 godzin kursu to wyłącznie ćwiczenia i symulacje.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy do egzaminu może przystąpić osoba, która posiada aktualne zaświadczenie, a do końca jego ważności pozostały 3 miesiące oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego lub pełni w nich służbę, bądź jest ich członkiem.

Egzamin recertyfikacyjny składa się z części teoretycznej i praktycznej.